Nie zamykajmy się na inne religie

Często dzieje się tak, że mamy swoją religię, mamy w swoim otoczeniu ludzi, którzy wierzą w to samo co my i automatycznie zamykamy się na inne religie, a co za tym idzie, również na ich wyznawców. Niestety, takie zamknięcie to nic dobrego, bo im mniej wiemy o innych religiach, tym bardziej się ich boimy, a co się z tym wiąże, strach ten prowadzi do kolejnych podziałów. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy nie zamykali się na inne religie, abyśmy próbowali poznać ich system wartości, poznać ich wyznawców. Może się wówczas okazać, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli, a co się z tym wiąże, ku naszemu zaskoczeniu, możemy nie mieć większych problemów, aby znaleźć z nimi wspólny język.

Czytajmy, poznawajmy

Jeżeli chcemy poznać inne religie, to powinniśmy o nich jak najwięcej czytać.

Im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym mniej będziemy się ich bali, a co się z tym wiąże, tym lepiej zrozumiałe będą dla nas ich zwyczaje i zachowanie ich wyznawców. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy również szukać kontaktu z tymi wyznawcami, tak abyśmy mogli z nimi otwarcie porozmawiać, poznać ich, a wówczas także może się okazać, że łączy nas znacznie więcej niż dzieli. Co więcej, świetnym sposobem na poznanie, przynajmniej w pewnym sensie innych religii, będzie podróżowanie do krajów, w których dane religie są obowiązujące. Wówczas będziemy mieli możliwość obserwowania ich wyznawców, może nawet uda nam się ich zobaczyć podczas wypełniania jakichś obrzędów. Nic tak nie łączy ludzi jak rozmowa, a to oznacza, że jeśli nie będziemy się zamykali na inne religie, to nie będziemy do siebie wrogo nastawieni, a więc łatwiej będzie nam zrobić wspólnie coś naprawdę dobrego.

Nie ma w tym nic złego

Czasami ludzie nawet nie próbują poznawać innych religii, nie próbują ich zrozumieć, bo z góry zakładają, że to jest coś złego. Skoro mają swoją religię, którą wyznają, to nie powinniśmy poznawać innych, bo to jest tak, jakby tą swoją religię zdradzali. Nic bardziej mylnego. Mamy swoją religię i mamy być jej wierni, ale nigdzie nie jest powiedziane, że nie mamy bliżej poznać innych religii, ich zwyczajów, poglądów na różne sprawy. Z tego też powodu coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju spotkania, na których pojawiają się przedstawiciele różnych religii, aby rozmawiać o tym, co ich dzieli i co łączy, aby wypracować to porozumienie, które sprawi, że mimo wyznawania różnych religii, jako ludzie będziemy sobie bliscy, będziemy skupiać się na pozytywach i nie dopuścimy, aby powstawały między nami jakieś nieporozumienia, które mogłyby prowadzić do różnego rodzaju konfliktów.

Takie spotkania ekumeniczne cieszą się sporym zainteresowaniem ludzi różnych wyznań, a to już jest pierwszy krok, do prowadzenia dialogu. Warto znać inne religie, zwłaszcza jeśli gdzieś tam stykamy się z ich wyznawcami. Im większa będzie nasza wiedza, tym mniejszy będzie nasz strach i tym łatwiej będzie nam nawiązać przyjazne relacje. To, że poznajemy inne religie, nie oznacza, że zdradzamy swoją. Nigdzie nie jest powiedziane, że zdobywanie takiej wiedzy, prowadzi do zmiany wyznania.