Portale społecznościowe to źródło informacji

Chociaż może trudno w to uwierzyć na początku, to jednak prawda jest taka, że portale internetowe to ogromne źródło informacji. Nie tylko o osobach, które występują tam prywatnie, ale także o różnych firmach, artystach, którzy zakłądają tam swoje profile i dzielą się tym, co się u nich dzieje. Z jednej strony to dobrze, bo możemy się dowiedzieć o kimś czegoś nowego, ale z drugiej strony musimy być ostrożni podczas udostępniania informacji o sobie.

Czego najczęściej możemy się dowiedzieć?

Jeżeli chodzi o informacje na temat różnego rodzaju firm, to możemy się tam dowiedzieć o ich produktach, poczytać recenzje, jakie otrzymały od innych klientów, ale także pod jakim adresem znajduje się siedziba danej firmy, jaki jest numer telefonu, adres strony, a nawet w jakich godzinach jest otwarta dana firma.

Trochę inaczej to wygląda w kontekście prywatnych osób. Tutaj wiele zależy od tego, co chcą udostępnić. Najczęściej to imię, nazwisko, stosunki rodzinne z innymi użytkownikami danego portalu, czasami miejsce zamieszkania, ukończone szkoły czy kariera zawodowa. Dodatkowo na prywatnych profilach możemy oglądać zdjęcia z ważnych wydarzeń rodzinnych, z wyjazdów wakacyjnych, pokazujące wnętrza domów.

Pojawiają się wpisy sugerujące, co myśli się o polityce, działalności jakichś osób, o tym jaki jest stan zdrowia, co nas właśnie zdenerwowało albo ucieszyło. W tym, że ludzie dzielą się z innymi swoim życiem, nie ma nic złego, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad, tak aby mieć pewność, że nikt tych informacji nie wykorzysta w niewłaściwy sposób.

Odpowiednie zabezpieczenia

Portale społecznościowe mają odpowiednie zabezpieczenia, które pozwalają ograniczyć to, co widzą inne osoby na danym profilu. Można więc ustawić wszystko tak, aby zdjęcia i osobiste wpisy były widziane tylko przez znajomych, ale główne dane, pozwalające nas odnaleźć innym osobom, mogą już być widoczne dla wszystkich.

Warto też pamiętać, aby na portalach społecznych nie informować, że jesteśmy teraz na wakacjach i planujemy wrócić za kilka tygodni. O tym, możemy poinformować już po powrocie, a przynajmniej nie będziemy informować złodzieja, że nikogo nie ma w domu. Warto też unikać pokazywania na zdjęciach adresu naszego domu, czy chwalenia się rzeczami, które z punktu materialnego są drogie. Social media to świetna sprawa, pod warunkiem, że potrafi się z nich mądrze korzystać.

Dlatego trzeba znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie na nich obowiązują.