Religię można wybrać samodzielnie

Kiedy jesteśmy małymi dziećmi, to zazwyczaj rodzice decydują, w jakiej wierze nas wychowają, jaką religię będziemy wyznawać. Czasami, tak jak w kościele katolickim, jest z tym związany określony obrzęd, czyli chrzest, który sprawia, że należymy do danej wspólnoty wiernych. Czasami jednak zdarza się tak, że rodzice nie podejmują tej decyzji za dziecko, a wręcz przeciwnie, pozwalają aby ono samo ją podjęło kiedy dorośnie. Ale nawet jeśli należymy do tych dzieci, którym niejako dana religia została narzucona od małego, to i tak trzeba wiedzieć, że zawsze mamy możliwość jej zmienienia i przejścia do innej religii, jeśli będziemy czuli, że tamta bardziej do nas pasuje, że to właśnie tam, znaleźliśmy swoje miejsce.

Trzeba je znać

Nawet jeżeli mamy rodziców, którzy dali nam prawo wyboru i samodzielnego decydowania, do jakiej religii chcemy przynależeć, to i tak powinni nas oni wprowadzić w ten świat. Jednak jeśli mamy mieć wybór, musimy najpierw jak najdokładniej poznać różne religie, ich zwyczaje, wierzenia, system wartości.

Oczywiście idealnie by było, gdyby to rodzice pokazywali nam różne możliwości wyboru, rozmawiali z nami na temat różnić w tych religiach i stopniowo nas z nimi zaznajamiali, tak abyśmy mogli powiedzieć, która z nich najbardziej do nas przemawia. Jednak jeśli tego nie robili, to już jako dorośli ludzie, potrafiący samodzielnie szukać niezbędnych informacji i wyciągać z nich wnioski, powinniśmy przyjrzeć się temu, co jest nam tutaj oferowane, poszukać w miarę możliwości wyznawców konkretnych religii, aby z nimi porozmawiać i rozwiać wszystkie wątpliwości, jeśli takie się pojawiły. Co zrozumiałe, to im lepiej poznamy daną religię, tym większą będziemy mieli pewność, że podejmujemy dobrą decyzję i że faktycznie jest to to środowisko, w którym bez większego problemu będziemy potrafili się odnaleźć.

Odpowiednie przygotowania

Jeżeli poznaliśmy już różne religie i znaleźliśmy tą, w której czujemy się najlepiej, która wyznaje wartości ważne dla nas, gdzie czujemy się jak domu, to z pewnością będziemy chcieli podjąć odpowiednie kroki, które sprawią, że będziemy mogli dołączyć do tej społeczności wyznawców. Oczywiście to nie jest tak, że możemy wejść z ulicy i powiedzieć, że chcemy tutaj dołączyć, bo my na temat tej religii wiemy już wszystko. Zawsze musimy się liczyć z tym, że na początku będzie pewien okres przygotowawczy.

Będziemy spotykać się z wyznawcami danej religii, będziemy razem z nimi brać udział w modlitwach i będziemy daną religię poznawać niejako od środka. Dodatkowo będziemy musieli się również nauczyć teorii na jej temat, bo wówczas łatwiej będzie nam praktykować wiele rzeczy. I dopiero tak przygotowani, kiedy udowodnimy, że jesteśmy na to gotowi, będziemy mogli być włączeni do wspólnoty wyznawców danej religii. To może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat, dlatego warto się uzbroić w cierpliwość. Zobaczmy jakie są religie, zapoznajmy się z nimi, aby powiedzieć, do której z nich chcemy należeć. A następnie podejmijmy wszelkie działania, które będą miały sprawić, że faktycznie staniemy się członkami danej religii.