Warto pogłębiać wiedzę o swojej religii

Często dzieje się tak, że dzieci wyznają tą samą religię, co ich rodzice. Dzieje się tak dlatego, że przekazujemy potomstwu to co jest dla nas ważne, a więc poza takimi praktycznymi rzeczami, które mogą się im przydać w życiu, chcemy też przekazać naszą wiarę. Zwłaszcza jeśli wierzymy i jesteśmy przekonani, że to właśnie wiara pomaga nam w codziennym życiu i to dzięki niej jesteśmy w stanie radzić sobie z różnymi problemami. Dlatego też, pokazujemy dziecku różne obrzędy związane z naszą religią, opowiadamy o tym w co wierzymy, angażujemy je we wspólną modlitwę.

To powoduje, że dziecko niejako wyrasta w danej wierze i wydaje mu się, że wie już o niej wszystko, że niczego nowego się nie dowie. A to błąd. Zawsze powinniśmy szukać nowych informacji o swojej religii, tak aby dzięki nim, móc pogłębiać swoją wiarę.

Rozmawiajmy z duchownymi

Przede wszystkim jeśli chcemy pogłębić swoją wiarę, chcemy lepiej zrozumieć naszą religię, to powinniśmy jak najwięcej czasu poświęcać na rozmowy o niej, zwłaszcza jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, albo czegoś tak do końca nie rozumiemy.

Wówczas najlepiej rozmawiać z duchownym, z osobą która jest najważniejsza w danej wspólnocie, która ma nie tylko wiedzę praktyczną, ale również tą teoretyczną. Dodatkowo warto znaleźć grupę ludzi, którzy faktycznie żyją tą naszą religią i sporo o niej wiedzą, bo w takiej wspólnocie będziemy mogli również odnaleźć wiele odpowiedzi na nasze pytania, a to sprawi, że łatwiej będzie nam się w niej zanurzyć, łatwiej przyjdzie nam zrozumienie wielu kwestii. Jest wiele wspólnot, które opierają się na rozmowie, na wspólnym rozwiązywaniu problemów i może się okazać, że właśnie taka wspólnota, pomoże nam zgłębiać wiedzę o tej religii.

Szukajmy odpowiednich książek

Ale spotkania z innymi ludźmi to nie wszystko.

Ważne będzie również to, abyśmy sami wyrobili sobie opinie na temat różnych spraw, związanych z naszą religią. Dlatego też, warto sięgać po różnego rodzaju książki, które jej dotyczą. Wówczas będziemy mieli szansę poznać historię danej religii, zobaczyć jak to wszystko wyglądało w innych czasach, jak się rozwijało, jak powstawały kolejne zwyczaje. Dodatkowo może się okazać, że będziemy mogli sięgać po książki osób, dla których dana religia stała się ważna i które będą próbowały nam wytłumaczyć jej fenomen.

Wszystkie tego typu publikacje mogą sprawić, że lepiej będziemy to wszystko rozumieli, lepiej będziemy znali funkcjonowanie danej religii i to, na czym się ona opiera. A ta wiedza, może sprawić, że łatwiej przyjdzie nam uwierzyć w to, co od dzieciństwa wyznawaliśmy, że łatwiej będzie nam w tym wszystkim znaleźć miejsce odpowiednie dla nas samych. Warto pogłębiać wiedzę na temat swojej religii. Z jednej strony dzięki temu będziemy się czuli z nią bardziej związani, a z drugiej w razie rozmowy z innymi wyznawcami, łatwiej będzie nam odpierać ich ataki i w razie konieczności, rozmawiać z nimi na podstawie konkretnych argumentów, których nie będą potrafili podważyć.