Dzieciaki ciągle poszukują wiedzy

Dzieci mają naturalną chęć uczenia się, poznawania świata, dowiadywania się o kolejnych rzeczach. To sprawia, że chętnie oglądają różnego rodzaju filmy, w których przedstawiane są eksperymenty, jak i same często próbują sprawdzać różne teorie czy testować nowe rozwiązania. Warto ten naturalny pęd do wiedzy wykorzystać i w tym okresie, kiedy dzieci są najbardziej ciekawe świata, starać im się jak najwięcej pokazać.

Wspólnie poznawać świat

Im więcej dziecku, gdy jest małe i ciekawe świata, tym większa szansa na to, że te informacje zostaną przez zapamiętane i wykorzystane w późniejszym czasie. Dlatego właśnie warto zabierać dziecko na długie spacery i pokazywać mu różnego rodzaju zjawiska, jednocześnie objaśniając, skąd się one biorą i co oznaczają. Dodatkowo warto w domowych warunkach wykonywać różnego rodzaju eksperymenty, podczas których dzieci na własne oczy będą mogły sprawdzać różne teorie.

Jeśli powiemy dziecku, że woda zamienia się w lód, to może się okazać, że nie bardzo będzie ono potrafiło sobie to wyobrazić. Jeżeli jednak pozwolimy, aby do pojemnika nalało wody i włożyło go do zamrażalki, to samo będzie mogło się przekonać, co się z taką wodą stanie. Im więcej dziecko będzie widziało na własne oczy, tym więcej rzeczy będzie zapamiętywało, a później taką wiedzę, będzie mu łatwiej sobie przywoływać.

Poszukujmy razem odpowiedzi

Niektórzy dorośli obawiają się dzieci, które są spragnione wiedzy i co chwilę zadają jakieś pytania. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że boją się nieznajomości odpowiedzi i wówczas sporo stracą w oczach takiego dziecka. Prawda jednak jest taka, że nawet jeśli czegoś nie wiemy, to nie mamy się czego wstydzić.

Wręcz przeciwnie, to będzie dobra okazja do tego, aby usiąść razem z dzieckiem przy komputerze i poszukać wiarygodnej odpowiedzi na jego pytania. Wówczas nie tylko zyskamy w oczach dziecka, bo potrafiliśmy się przyznać do niewiedzy, ale także sami dowiemy się czegoś nowego. Co więcej, świadomość, że mogło ono samodzielnie, przy niewielkiej pomocy osoby dorosłej poszukać odpowiedzi na zadane pytanie sprawi, że także w przyszłości chętniej będzie poszukiwało odpowiedzi na pytania, które je dręczą.

Dzieci nie tylko są ciekawe świata, ale także szybko się uczą. Dlatego warto to wykorzystać i w tym okresie, kiedy ich umysł jest najbardziej chłonny, starać się im jak najwięcej przekazać.