Nauka jazdy – o czym trzeba wiedzieć wsiadając za kółko

Coraz więcej osób decyduje się na zapisanie na kurs prawa jazdy. Jest to bardzo potrzebne w dobie dzisiejszych czasów, a coraz częściej nawet niezbędne. Jeśli jesteś osobą, która myśli o takim kursie lub masz egzamin za sobą, ale chcesz poczytać o najważniejszych zasadach, zapraszamy do lektury:

  • Kierownica to najważniejszy element samochodu z punktu widzenia jego prowadzenia. Początkujący kierowca dopóki nie przejedzie kilkudziesięciu kilometrów trasy, nie jest w stanie opanować samochodu w każdych warunkach. Należy o tym pamiętać, by podczas sterowania kierownicą, trzymać ją stabilnie dwoma rękami. To kierowca jest osobą, która deleguje samochodowi w którą stronę ma jechać.

    Nie jest to trudne, ale należy pamiętać, że inaczej jest na prostej drodze w słoneczny dzień, a inaczej, gdy pada deszcz i widoczność jest ograniczona. Jeśli znajdujemy się w tej drugiej sytuacji – ściągnijmy nieco nogę z gazu. Bezpieczeństwo jest dużo ważniejsze niż szybsze dojechanie do konkretnego punktu;

  • Zmiana biegów to kolejny nieunikniony krok kierowców, którzy poruszają się właśnie tego typu modelami samochodów. Sprawa jest dość banalna dla tych doświadczonych, jednak początkujący mają z tym bardzo wiele problemów. Wszystko rozchodzi się o to, że przy każdym zmianie biegów trzeba równocześnie nacisnąć sprzęgło. Gdy już to zrobimy, a bieg zostanie zmieniony – sprzęgło należy puścić.

    Jeśli jednak zrobimy to zbyt szybko – istnieje ryzyko, że samochód nam po prostu zgaśnie. Nie obawiajmy się jednak tego. Pamiętajmy, że każdy się kiedyś uczył i zaczynał. Wszystko to kwestia wprawy. Ważne jednak, by wyrobić w sobie nawyk;

  • Jeśli chodzi o podstawową obsługę samochodu, trzeba pamiętać, że najważniejsza kwestia to bezpieczeństwo. Jesteśmy uczestnikami ruchu, co oznacza, że wspólnie z innymi osobami korzystamy z danej drogi.

    Musimy to robić w sposób umiejętny, by nie narazić innych na niebezpieczeństwo i ewentualny wypadek. Najważniejsze jest przygotowanie do jazdy. Oczywiście nie wolno być zmęczonym, czy pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających, bo to może w bardzo negatywny sposób pływać na koncentrację. Pamiętajmy również o przygotowaniu miejsca kierowcy do podróży. Ustawienie fotela, lusterek, zapięcie pasów. Te wszystkie czynności mają w efekcie sprawić, że będzie nam się jechało swobodniej i wygodniej.

.