Okulary, czyli jak fizyka w praktyce pomaga nam w codziennym życiu?

Gdyby ludzie nie potrafili wykorzystywać w praktyce praw fizyki, nasze życie byłoby znacznie trudniejsze. Na co dzień nie zauważamy, jak fizyka poprawia jakość naszego życia.

Ta nauka nie tylko ułatwia czynności wykonywane przez nas codziennie, ale pomaga też nam w przypadku problemów ze zdrowiem. Jednym z najpowszechniejszych jest pogarszanie się naszego wzroku.

Przy prawidłowo działających oczach widziany obraz powstaje na siatkówce. Jeśli mamy wadę wzroku, obraz zamiast na siatkówce, powstaje za lub przed siatkówką.

Ludzkość wykorzystując wiedzę z dziedziny fizyki, jaką jest optyka, opracowała okulary – szkła przed oczami zakrzywiają wpadające przez źrenicę promienie światła tak, by obraz powstawał na siatkówce, a nie przed nią lub za nią. Szkła można zamontować w okularach lub soczewkach korekcyjnych.

W ten sposób fizyka w praktyce eliminuje niedoskonałość naszego ciała, a tym samym poprawia jakość naszego życia. Gdyby nie okulary, wiele osób byłoby skazanych na znacznie utrudnione funkcjonowanie.