Jak działa termos?
Wielu z nas chętnie korzysta z termosu, nie zdając sobie sprawy, że to naczynie to przykład stosowania fizyki w praktyce. Obserwacja zjawisk i praw fizycznych dla laików brzmi jako coś abstrakcyjnego i niepotrzebnego, a tymczasem fizyka to nauka niezauważalna, ale obecna na co dzień w każdej dziedzinie naszego życia.
Lubicie zawsze i wszędzie mięć pod ręką gorącą kawę lub herbatę? To znaczy, że zapewne często korzystacie z termosu. To niby zwykłe naczynie, ale jak to się dzieje, że napój w nim umieszczony zawsze będzie niemal tak samo gorący, jak w momencie wlania? Niektórzy mogą sądzić, że to grube ściany termosu sprawiają, że napój wolniej się chłodzi, ale wystarczy do środka wlać zimnej wody, aby sprawić, że nawet gdy termos wystawimy na gorące promienie słoneczne, napój w środku pozostanie chłodny.
Jak to się dzieje? Termos izoluje umieszczony w środku napój, sprawiając, że nie dochodzi od wyrównania jego temperatury z temperaturą otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ termos ma podwójne ściany, między którymi znajduje się szczelina, z której wypompowuje się powietrze tak, aby powstała w nich próżnia techniczna.
Bardzo niskie ciśnienie gazu w próżni gwarantuje skrajnie małą przewodność całego układu, gdyż niemal do zera spada możliwość przekazywania ciepła. To nie żadna magia, ale czysta fizyka zastosowana w praktyce.