Każda religia ma swoje zwyczaje

Jeżeli nie interesujemy się tym zagadnieniem, to pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jest, różnych religii na świecie. Czasami są zagadnienia, które je łączą, czasami są tematy, które je dzielą, ale prawda jest taka, że każda z tych religii ma swoje zwyczaje. Oczywiście dla jej wyznawców są one czymś normalnym, dobrze znanym i przestrzeganym, jednak jeśli ktoś nie jest zainteresowany tym tematem, to może się okazać, że nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele tych różnych zwyczajów jest w różnych religiach. A szkoda, bo im więcej byśmy o nich wiedzieli, tym z pewnością łatwiej byłoby nam porozumieć się z ich wyznawcami, łatwiej ich zrozumieć, a co się z tym wiąże, nie byłoby tylu nieporozumień na świecie.

Poczytajmy o nich przed wyprawą

Z pewnością na co dzień, wiedza o innych religiach nie jest nam zbytnio potrzebna, zwłaszcza jeśli w naszym kraju się ich nie spotyka, albo są one naprawdę na marginesie. Nie mniej, jeśli wybieramy się w jakąś zagraniczną podróż, to warto sprawdzić, jaka religia obowiązuje w danym kraju, jaka jest tą wiodącą i jakie jeszcze inne religie można tam spotkać. Ta wiedza może okazać się bardzo przydatna, bo nigdy nie wiadomo, z kim będziemy tam wchodzić w interakcje. Jeśli więc będziemy znać zwyczaje tych ludzi i panującej tam religii, to może się okazać, że łatwiej będzie nam się porozumieć. To będzie tym ważniejsze, jeśli będziemy chcieli zwiedzać miejsca modlitw w danym kraju.

Oczywiście, jeśli wiodącą religią, będzie ta, którą sami wyznajemy, nie będziemy mieli z tym problemów, jednak warto wiedzieć, że przed wejściem do meczetu należy ściągnąć buty, a kobiety w cerkwi powinny zasłaniać swoje włosy. Taka wiedza nie tylko ochroni nas przed poważniejszymi problemami i konfliktami, ale również pokaże, że szanujemy tamtejszą religię i jej wyznawców, a więc łatwiej będzie nam z nimi nawiązać porozumienie.

To tworzyło się przez wieki

Oczywiście to nie było tak, że powstała jakaś religia i od razu pojawiły się wszystkie zwyczaje, które możemy tutaj obserwować. One pojawiały się stopniowo. Niektóre faktycznie towarzyszą nam od wielu wieków i przez ten czas od swojego powstania niewiele się zmieniły. Jednak są również takie, które pojawiły się stosunkowo niedawno. Co więcej w każdej religii są zwyczaje, które są niejako filarem jej istnienia i muszą je wypełniać wszyscy jej wyznawcy, a są takie, które mogą być wypełniane, ale jednocześnie nie muszą, bo powstały niejako z potrzeby serca, ale nie są niezbędne dla trwania i niezachwianej ciągłości danej religii. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy znali zwyczaje panujące w naszej religii i je praktykowali, jak również żebyśmy znali zwyczaje innych religii, zwłaszcza jeśli udajemy się do kraju, gdzie są one niezwykle ważne. Im lepiej poznamy zwyczaje naszej religii, tym łatwiej będzie nam je wypełniać i tym bardziej będziemy z tą naszą religią związani.

Natomiast warto też chociaż pobieżnie, znać zwyczaje innych religii, aby podczas wyjazdu okazać im należyty szacunek.